Istraživanja: Vakcine retko prouzrokuju opasne alergijske reakcije

Studija koju je sprovela Vlada SAD je donela ohrabrujuće vesti za sve zabrinute roditelje – primena vakcina izuzetno retko može biti okidač za nastanak ozbiljnih i potencijalno smrtonosnih alergijskih reakcija.

U uzorku koji je brojao čak 25 miliona vakcinisanih ispitanika, teška i potencijalno letalna alergijska reakcija poznata kao anafilaksija se javila tek kod 33 osobe koje su bile uključene u ispitivanje, saopštio je Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti. Jednostavnije rečeno, teške alergijske reakcije se manifestuju kod 1,3 osoea na svakih milion koji prime vakcinu.

“Vakcinacija je jedan od najboljih načina kojim roditelji mogu da zaštite novorođenčad, školsku decu i omladinu od 16 potencijalno veoma teških infektivnih bolesti. Ovo je pravo vreme da podsetimo roditelje das u vakcine bezbedne i efikasne – šanse da dođe do pojave anafilaktične reakcije usled njihove primene su veoma male”, izjavio je Dr Majkl Meknil, autor i vođa sprovedene studije.

Za potrebe studije, istraživači su podneli izveštaje za više od 17 miliona vakcinisanih osoba i više od 25 miliona datih vakcina, koje su primenjivane u periodu od 2009. do 2011. godine. Tokom studije, istraživači su identifikovali 380 slučajeva anafilakse, moguće anafilakse ili drugih alergiskih reakcija na vakcinu. Prema njihovim rečima, samo 135 ispitanika od ukupnog broja onih kod kojih je došlo do pojave alergijskih manifestacija su bila deca uzrasta 5 godina ili mlađa, a rezultati su objavljeni u časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

"Nismo identifikovali nijedan slučaj anafilaksije kod dece mlađe od 4 godine, a prosečna starost ispitanika u posmatranoj grupi je bila 17 godina. U studiju su bile uključene osobe starosti između 4 i 65 godina života”, napisao je Dr Meknil u pomenutom časopisu. Nijedan od ispitanika koji su pokazali znake anafilaksije nije umro, a samo je jedan morao da bude hospitalizovan, navedeno je u studiji. Već postojeće alergije, bronhijalna astma i ranije anafilaktoidne reakcije su bili prisutni u anamnezi kod 85%  slučajeva kod kojih je došlo do razvoja alergijskih reakcija nakon primene vakcine, izneseno je dalje u studiji, a istraživači su naglasili da su pomenuta stanja poznati faktori rizika za pojavu anafilaksije.

priredio: D. Živanović, B.Sc.

izvor: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=191242